pecsétes és bélyeges téglák tárháza

Olvasnivalók

Téglagyár a ferencvárosi védgát mellett.

Szerző: Kincses László

2021. augusztus 9.

A téglagyűjtőknek a ferencvárosi védgátról Humayer Károly téglagyára ugrik be. Kádár József tollából több cikk is megjelent Humayer téglagyáráról, családjának történetéről, téglajeleiről. (Pl. a Budapest folyóirat 38. évf. 6. számában.)

Így ezt nem is kívánom jobban boncolgatni. 

Az előzményeket, a Steigenberger féle tégla- és mészégetőt az ezzel foglalkozó tanulmányok (Dr. Gecse, Kádár…) csak egy-két mondatban említik. Téglajelét nem ismerték, így kutatása sem lett volna izgalmas.

 

Egy IX. kerületi bontáson, a téglaégető helyétől nem is messze, találtam egy évszámmal is ellátott „S” monogramos téglát. (Budapesten talán 4-5 gyártó évszámos téglajele ismert.)

Pecsétestégla cikk

Erről az „S”-ről eddig is gyanítottuk, hogy az 1800-as évek közepe táján készülhetett, az évszám ezt megerősítette. 

Az általam talált téglák többsége Pest VII.-VIII.-XI. kerületéből került elő, illetve a környékről nem ismert más téglajel, ami passzolna Steigenberger nevéhez. Így kizárásos alapon megvan a téglajel megfejtése, gyártója.

Pecsétestégla cikk

 

Steigenberger Károly 1821-ben vásárolt telket a Ferencváros "déli csücskében", a Duna mellett, majd 1825-ben tovább bővítette területét.

Ezen a telken 1830-ban már téglaégetőt jelölnek. (Mint ahogy később 1836-37-54-es térképek is.)

Pecsétestégla cikk

 

1867-es, 1873-as térképeken már a tulaj neve is szerepel.

Pecsétestégla cikk

Ez az a téglaégető amiben később Humayer Károly téglái készültek.

Az 1860-as évek tulajdonosi viszonyaiban - talán a hiányos és/vagy téves adatok miatt - némi információzavar van. Pl.: Dr Gecse azt írta, hogy Humayer téglagyárát 1862-ben alapították, illetve "Kempszky és Steinberger téglagyár 1875-ben üzemel..."

Több lakcímjegyzékben is együtt jegyezték Steigenberger K. és Kempszky A. nevét.

Egy 1879-es csődhirdetmény rávilágít a Steigenberger és Kempszky család kapcsolatára.

Pecsétestégla cikk

A Humayer családfából pedig hamar kiderül, hogy Humayer Károly felesége Kempszky Anna volt.

Humayer Károly tégláival együtt kerül elő rendszeresen a „H&K”.

Az alábbi tégla jelentése nagy valószínűséggel "Humayer & Kempszky", talán abból a rövid időszakból, amikor már Steigenberger nem volt a cégben és azt Kempszky Mihály irányította(?), és mielőtt Humayer saját vállalkozását (1874-ben) beindította volna.

Pecsétestégla cikk

Kádár József cikkében olvasható:

 „A ferencvárosi Védgát utcában fekvő telkek, építmények, mész- és téglaégetők, valamint az „agyaggödrökül használt kőbányai telkek” apósa, „Kempszky Mihály és Anker Lipóttal kötött osztályozási okirat alapján” jutottak Humayer tulajdonába" (…)

"Egy 1869. április 2-án kelt erkölcsi bizonyítványban olvashatjuk, „Alólírott egyház hivatalosan bizonyítom, miszerint t. c. Humayer Károly úr, mint a Steigenberger féle telkek birtokrészese, (…) lakik Remete u. 20. sz. a. egész családjával együtt, (…) magát komoly jóra törekvő iránya, munkássága és fedhetetlen becsületessége által kitüntette s ellene soha semmi nemű panasz nem esett tudomásomra,” Erre az iratra a „Humayer Károly mész- és téglaégető gyára” cégbejegyzési kérelméhez volt szükség. Az 1874. évi október hó 26-án kelt IPARJEGY szerint a „Budapest főváros IX. kerületi elöljárósága Humayer Károly úrnak azon bejelentését, hogy Budapesten a IX-ik kerület Remete utczai 754/19. 755 / 20 sz. alatt fekvő házban a mész és tégla égetési ipart gyakorolni fogja, tudomásul vette, s az iparlajstromba bejegyezte.” A kérelmet tehát szerencsésen elbírálták."

 

1882-es dátumozású térkép Humayer nevével:

Pecsétestégla cikk

Térképrészletek forrása: https://maps.hungaricana.hu 

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!